• DOLAR
  %0,01
 • EURO
  %0,07
 • ALTIN
  %-0,31
 • BIST
  %-1,65
Zamanında alınan tedbir büyük bir faciayı önledi

Zamanında alınan tedbir büyük bir faciayı önledi

Bitlis’in Tatvan ilçesinde temel kazısı sırasında hasar gören bitişikteki 4 katlı bina büyük bir gürültüyle yıkılırken, Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) ekiplerinin zamanında aldığı tedbirin büyük bir faciayı önlediği ortaya çıktı.
Dün saat 19.00 sıralarında Tatvan’ın en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi üzerindeki bir binanın bitişinde yapılan temel kazısı sırasında 4 katlı binada ağır hasar meydana geldi. Duvarlarında çatlaklar oluşan bina, ihbar üzerine olay yerine gelen emniyet güçleri ve Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) ekiplerince önlem alınarak yıkılmaması için vinç yardımıyla destek sağlanmıştı. Akşam saatlerinde ise bina hiçbir müdahale yapılmadan kendiliğinden büyük bir gürültü ile yıkıldı. AFAD ekipleri ve emniyet güçleri tarafından binada ve çevrede yapılan geniş güvenlik önlemleri sayesinde bir facianın da önüne geçildi.
Yıkılan binanın verdiği hasar gün aydınlanınca havadan görüntülendi. Görüntülerde binanın çökmesi sonucu oluşan enkaz ve çökme sırasında yan tarafta bulunan binada oluşan zarar ise tehlikeyi gözler önüne serdi. Alınan önlemler sayesinde olayda hiçbir can kaybı olmazken, binanın çökme anı ise çevrede bulunan iş yerinin güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı.

“Bina yıkıldı ama çok şükür bir can kaybı yaşanmadı”
İhbar üzerine alınan önlemlerle herhangi bir can kaybının olmadığını söyleyen AFAD İl Müdürü Erdal Tunçtan, “İlimiz Tatvan ilçesinde bulunan 4 katlı bir binanın yanında yapılan kazı çalışması sonucunda yanda bulunan 4 katlı binanın ağır hasar aldığı yönünde saat 14.00 civarında bizlere bir ihbar ulaştı. İhbar üzerine mühendis arkadaşlarımızı olay yerine gönderdik ve yapılan inceleme neticesinde binanın ağır hasar aldığı, acilen boşaltılması ve yıkılması gerektiği ile ilgili bir karar aldık. AFAD ekiplerimiz ile alınan bu karar Tatvan Emniyet Müdürlüğüne ve belediyesine bildirildi. Belediye ekipleri ve emniyet güçleri orada bir güvenlik şeridi çektiler. Vatandaşlarımızı oradan uzaklaştırdılar. Bizim, belediyenin ve emniyet güçlerinin almış olduğu tedbir neticesinde vatandaşlarımız oraya yanaştırılmadı. Saat 19.00 civarında da bina kendi halinde yıkıldı. Bina yıkıldı ama çok şükür bir can kaybı yaşanmadı, bundan dolayı mutluyuz. Bu tedbirleri alan başta AFAD ekiplerimize, güvenlik güçlerimize ve Tatvan ekibine teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımıza geçmiş olsun diliyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın